Jak działa kalkulator OC online?

Wielu ubezpieczycieli udostępnia możliwość samodzielnego i szybkiego wyliczenia wysokości składki przez Internet. Dzieje się to za pośrednictwem kalkulatorów OC, które możemy znaleźć na stronach bardzo wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwalają one na kalkulację nie tylko składki samego OC, ale również autocasco (AC), assistance i innych dodatków do głównej, obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Sprawdzamy w jaki sposób należy używać takiego kalkulatora, by prawidłowo zakupić OC za pośrednictwem sieci.

Przygotowujemy dane

Na początku warto zebrać wszystkie informacje na temat swojego samochodu, własnej historii ubezpieczeniowej, a także dane osobowe takie jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Tych ostatnich podawać nie musimy, jednak dzięki nim nasza historia może zostać zweryfikowana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), co pozwoli nam dokładniejsze wyliczenie wysokości składki za OC i często obniżenie jej o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt złotych. Tak jest na przykład w kalkulatorze na stronie firmy Aviva, gdzie możemy dokonać wyliczenia, a następnie zakupu polisy online. Warto podać również aktualny numer rejestracyjny samochodu, jeżeli pojazd już kupiliśmy i jest naszą własnością. To również pozwoli na lepsze określenie wysokości składki OC.

Wypełniamy formularz

Kolejnym krokiem jest dokładne i skrupulatne wypełnienie formularza, który zostanie przedstawiony na stronie kalkulatora składki OC. Podajemy na początku wszystkie informacje o samochodzie, takie jak marka, model, pojemność i moc silnika, wersja wyposażenia, typ nadwozia i ilość drzwi. Niektórzy ubezpieczyciele mogą również zapytać o kolor i numer rejestracyjny na tym etapie procesu wyliczania składki. Następnie podajemy informacje o sobie jako kierowcy. Kalkulator Aviva wymaga podania takich danych jak data wydania prawa jazdy, ilość lat gdy posiadaliśmy już wcześniej polisy OC na inne samochody, a także ewentualną ilość szkód, które w tym czasie się nam przydarzyły (podajemy tylko te, które miały miejsce z naszej własnej winy i doprowadziły do konieczności wypłaty odszkodowania z polisy OC). Pamiętajmy by podawać dane zgodnie z prawą, ponieważ później i tak zostaną one zweryfikowane w bazie UFG.

Następnie wyliczamy wysokość składki, co może potrwać maksymalnie kilkanaście sekund. Taką ofertę możemy najczęściej zapisać, podając adres e-mail do wysłania linku, pod którym będziemy mogli powrócić do naszej kalkulacji. Jeżeli chcemy, możemy też na tym etapie zdecydować się na zakup ubezpieczenia online.